Merkezi ısıtma sistemlerinde, her bir radyatör tarafından tüketilen ısı enerjisini kayıt altına alan ölçüm cihazıdır. Çok kolonlu merkezi ısıtma sistemine sahip konutlarda, her bir radyatöre monte edilerek, radyatör başına tüketim değerini kaydeder. Daire başı toplam ısı enerjisi tüketimi, dairede bulunan her bir radyatörden alınan tüketim verilerinin toplanmasıyla hesaplanır. Böylece ısınma gider paylaşımı ‘Tükettiğin Kadar Öde’ prensibine göre adaletli bir şekilde yapılabilir.
Isı pay ölçerlerde Radyatör ve Oda sıcaklığını algılayan iki adet sıcaklık sensörü bulunur. Isı pay ölçer, üzerine takılı olduğu radyatörün sıcaklığı ile oda sıcaklığı arasındaki sıcaklık farkı değerini ölçer. Ölçülen bu sıcaklık farkı değeri, radyatörün anma ısıl güç kat sayısı ve ısıl temas katsayısını kullanarak gerçek tüketim değerini hesaplar.

Kullanım Avantajları
-Daire sakini her odanın sıcaklığını ayrı ayrı ayarlayabilir.
-Daire sakini kendi istediği konfor düzeyinde sıcaklık ayarı yapabilir.
-Fazla ısınan dairelerde, daire sakini camları açıp ısıyı boşa harcamaz
-Isı gider paylaşımı her bir dairenin gerçek tüketim değerine göre yapılır.
-Isınma maliyetlerinde %30 a varan tasarrufu sağlar.
-Enerjisinin %70’ini ithal eden Ülkemiz bütçesine katkı sağlar.

Dünyaca ünlü, Alman teknolojisi Siemens Isı pay ölçer ve gider paylaşım sistemlerinin sağladığı avantajlardan yararlanmanız için biz aramanız yeterli. Bu sayede,hem gereksiz tüketimin önüne geçecek hemde tükettiğiniz kadar ödeyerek tasarruf edeceksiniz. Unutmayın! Türkiye’de 2 Mayıs 2012 de yürürlüğe giren Enerji Verimliliği kanunu ve 2008 yılındaki ilgili yönetmelik ile ısı kontrol ve pay ölçer sistemlerinin kullanımı zorunlu hale getirildi.